Past Recipients

Outstanding Assistant Professor

2014Szu-Feng ChenTheatre and Dance
2013Kai GermaschewskiPhysics
2012Wheeler RumlComputer Science
2011Sarah StitzleinEducation
2010                          Vaughn CooperMolecular, Cellular and Biomedical Sciences
2009Erin BellCivil Engineering
2008Reagan BaughmanEconomics
2007Brad KinseyMechanical Engineering
2006Michael MiddletonEducation
2005Jo Sias DanielCivil Engineering
2004Charlotte BaconEnglish
2003Sharyn PotterSociology
2002William ClydeEarth Sciences
2001Ju-Chin HuangEconomics
2000Benjamin BrownSociology
1999Kurk DorseyHistory
1998Kevin ShortMathematics
1997John ErnestEnglish
1996Charles ZercherChemistry
1995Maureen NeistadtOccupational Therapy
1994James LewisHealth Management
1993James MalleyCivil Engineering
1992Philip J. HatcherComputer Science
1991William B. BowdenForest Resources
1990Howard R. MayneChemistry
1989Sarah ShermanEnglish
 

Outstanding Associate Professor

2014David TownsonMolecular, Cellular, & Biomedical Sciences
2013William ClydeEarth Sciences
2012David KayeTheatre & Dance
2011Serita FreyNatural Resources and the Environment
2010Stephen TrzaskomaLanguages, Literatures, and Cultures
2009Eliga GouldHistory
2008Michael GoldbergEconomics
2007David K. RipleyMusic
2006James TuckerSociology
2005Victoria BanyardPsychology
2004Ross GittellManagement
2003Karen ConwayEconomics
2002Bruce ElmslieEconomics
2001Elizabeth CrepeauOccupational Therapy
2000Maureen NeistadtOccupational Therapy
1999Margaret LambNursing
1998Jan GolinskiHistory
1997Sheila McNameeCommunication
1997Thaddeus PiotrowskiSociology, UNHM
1996Karen Von DammEarth Sciences
1995Michael GassKinesiology
1994Thomas LaueBiochemistry
1993Kathleen McCartneyPsychology
1992Robert G. MairPsychology
1991John W. SeaveyHealth Management & Policy
1990David H. WattersEnglish
1989Ellen CohnPsychology
 

Distinguished Professor

2014Willem DeVriesPhilosophy
2013John ReschHistory, UNH Manchester
2012J. William HarrisHistory
2011Nancy KinnerCivil Engineering
2010Todd DeMitchellEducation
2009Eberhard MoebiusPhysics
2008Dennis ChasteenChemistry
2007Michael D. AndrewEducation
2006Thomas PistoleMicrobiology
2005John SeaveyHealth, Management and Policy
2004Jeffrey DiefendorfHistory
2003John AberNatural Resources
2002Subhash MinochaPlant Biology
2001Robert KertzerKinesiology
2000Jean KennardEnglish
1999Keith PolkMusic
1998Ronald ClarkElectrical and Computer Engineering
1997John SasnerZoology
1996Samuel SmithAnimal/Nutritional Sciences
1995Stephen ReynaAnthropology
1994Arthur BorrorZoology
1993Robert HapgoodEnglish
1992Joseph B. MurdochElectrical Engineering
1991John A. NevinPsychology
1990Richard G. StroutAnimal Science
1989Robert E. Houston, Jr.Physics
 

Excellence in Research

2014Yitang ZhangMathematics and Statistics
2013Kenneth JohnsonSociology
2012Dale BarkeyChemical Engineering
2011Kelley ThomasMolecular, Cellular and Biomedical Sciences
2010Colin WareComputer Science
2009Terry ForbesPhysics
2008John MayerPsychology
2007Larry A. MayerEarth Sciences
2006A.R. VenkatachalamDecision Sciences
2005Charlotte WittPhilosophy
2004Thomas LaueBiochemistry and Molecular Biology
2003Thomas NewkirkEnglish
2002Clyde DenisBiochemistry
2001Kevin M. ShortMathematics
2000Lawrence HamiltonSociology
1999Eugene FreuderComputer Science
1998Jan NisbetEducation
1997Taylor EighmyCivil Engineering
1996Roger ArnoldyPhysics
1995Thomas MillerElectrical Engineering
1995Robin GorskyHealth Management
1994Karen Smith ConwayEconomics
1993Berrien MooreEOS
1992Murray A. StrausSociology
1991Paul A. MeyewskiEarth Science
1990N. Dennis ChasteenChemistry
 

Excellence in Public Service

2014Sharyn PotterSociology
2013James MalleyCivil Engineering
2012Neil NimanEconomics
2011Barbara FrankelFamily Studies
2010Cameron WakeInstitute for the Study of Earth, Oceans & Space
2009Barry RockNatural Resources and the Environment
2008Nancy KinnerCivil Engineering
2007Grant CioffiEducation
2006Charles SchwabAnimal & Nutritional Science
2005W. Jeffrey BolsterHistory
2004Barbara KrysiakEducation
2003David WattersEnglish
2002Ross GittellManagement
2001Robert BlanchardPlant Biology
2000Sterling TomelliniChemistry
1999David SeilerMusic
1998David RamseyTheatre and Dance
1997Bruce MalloryEducation
1996Cynthia DuncanSociology
1995Subhash MinochaPlant Biology
1994Robin CollinsCivil Engineering
1993Joan Ferrini-MundyMathematics
1992Thomas P. BallesteroCivil Engineering
1991Lee SeidelHealth Management & Policy
1991Stacia SowerBiochemistry and Molecular Biology
1990William WetzelBusiness Management
 

Alumni Association Award for Excellence in Public Service

2012A.R. VenkatachalamDecision Sciences
2011Andrew ConroyApplied Animal Science TSAS
2010Mil DuncanSociology
2009Andrew SmithPolitical Science
2008Karen GrahamMathematics and Statistics
2007Ellen FitzpatrickHistory
2006Jerilee ZezulaApplied Animal Science TSAS
2005Jan NisbetEducation
2004Charles GoodspeedCivil Engineering
2003Jeffrey SohlDecision Science
2002Raymond GoodmanHospitality Mangement
2001John P. ReschManchester - History
2000Thomas FairchildAnimal and Nutritional Sciences
1999Marc HillerHealth Management and Policy
1998Janet SableRecreation Management and Policy
1997Barbara LerchLibrary
 

Jean Brierley Teaching Award

2014Barry FussellMechanical Engineering
2013Winsor WatsonBiological Sciences
2012Raymond CookCivil Engineering
2011Lee SeidelHealth Management and Policy
2010Stephen HardyKinesiology
2009Thomas LeeNatural Resources and the Environment
2008Peter FernaldPsychology
2007Charles WalkerZoology
2006Donald HadwinMathematics and Statistics
2005Gale CareyAnimal and Nutrition Sciences
2004Carole BarnettManagement
2003John ErnestEnglish
2002Richard EnglandEconomics
2001P.T. VasudevanChemical Engineering
2000Ronald CroceKinesiology
1999William CondonAnimal and Nutritional Sciences
1998Terry SavagePhilosophy/Humanities, UNH-Manchester
1997Robert KertzerKinesiology
1996David HebertEducation
1995Nancy KinnerCivil Engineering
1994Marc W. HeroldEconomics
1993Wallace BothnerEarth Sciences
1992Christopher F. BauerChemistry
1991Lester FisherEnglish
 

Excellence in International Engagement

2014Sheila McNameeCommunication
2013Subhash MinochaBiological Sciences
2012Gene HarklessNursing
2011Michael GassKinesiology
2010Igor TsukrovMechanical Engineering
2009Chengsheng LiComplex Systems Research Center
2008Cathy FriersonHistory
2007Lawrence C. HamiltonSociology
2006Lawrence C. ReardonPolitical Science
2005Barbara CooperLanguages, Literatures, and Cultures
2004Ihab FaragChemical Engineering
2003Mimi BeckerNatural Resources
2002Joe LugallaAnthropology
2001P.T. VasudevanChemical Engineering
2000Garrett CrowPlant Biology

Graduate Faculty Mentoring Award

2014Donald HadwinMathematics and Statistics
2013Jeffrey BolsterHistory
2012Edward WongChemistry
2011J. William HarrisHistory
2010Ellen CohnPsychology
2009Eliga GouldHistory
2008Edward O'BrienPsychology
2007P. T. VasudevanChemical Engineering
2006Heather A. TurnerSociology
2005Russell CongaltonNatural Resources

COLLEGE AND SCHOOL TEACHING EXCELLENCE AWARD RECIPIENTS

College of Engineering and Physical Sciences

2014Kent ChamberlinElectrical and Computer Engineering
2013Dale BarkeyChemical Engineering
2012May-Win TheinMechanical Engineering
2011Gordon KraftElectrical and Computer Engineering
2010Nivedita GuptaChemical Engineering
2009Gary WeismanChemistry
2008R. Daniel BergeronComputer Science
2007M. Robinson SwiftMechanical Engineering
2006Richard JohnsonChemistry
2005Edward WongChemistry
2004Raymond CookCivil Engineering
2003Igor I. TsukrovMechanical Engineering
2002Joseph D. GeiserChemistry
2001Rita HibschweilerMathematics and Statistics
2000Glen MillerChemistry
1999W. Thomas Miller, IIIElectrical Engineering
1998Jennifer BernhardElectrical and Computer Engineering
1997P.T. VasudevanChemical Engineering
1996John A. WilsonMechanical Engineering
1995Gary R. WeismanChemistry
1994Michael B. StetsonCivil Engineering
1993Russell T. CarrChemical Engineering
1992John E. Mulhern, Jr.Physics
1991Thomas P. BallesteroCivil Engineering

College of Health and Human Services

2014Melissa WellsSocial Work
2013Elizabeth StewartOccupational Therapy
2012Dain LaRocheKinesiology
2011Rosemary CaronHealth Management and Policy
2010Karen CollinsKinesiology
2009Stephen HardyKinesiology
2008Barbara Prudhomme-WhiteOccupational Therapy
2007L. Rene BergeronSocial Work
2006Steven WrightKinesiology
2005Robert KenefickKinesiology
2004Robert BarcelonaRecreation Management and Policy
2003Jerry MarxSocial Work
2002Jeffrey SallowayHealth Management and Policy
2001Linda AldrichRecreation Management and Policy
2000Elizabeth CrepeauOccupational Therapy
1999Mary Jane MoranFamily Studies
1998Dan GarveyKinesiology
1997Christine L. BeanMedical Laboratory Science
1996Margaret W. SpearsNursing
1995Robert KertzerKinesiology
1994Maureen E. NeistadtOccupational Therapy
1993Neil B. VromanPhysical Education
1992Ronald C. CrocePhysical Education
1991Kristine M. BaberFamily Studies

College of Liberal Arts

2014Catherine MoranSociology
2014Suzanne GrahamEducation
2014Joan GluttingPsychology
2013Dennis BrittonEnglish 
2013Leslie CouseEducation
2013James Tucker Sociology
2012Krista JackmanEnglish
2012Arlene KiesMusic
2012Joshua MeyrowitzCommunication
2011Deborah KinghornTheatre and Dance
2011Clark KnowlesEnglish
2011Michael MiddletonEducation
2010Eleanor AbramsEducation
2010Robert EcksteinPsychology
2010Lawrence PrelliCommunication
2009Carol ConawayWomen’s Studies
2009David KayeTheatre and Dance
2009Juliette RogersLanguages, Literatures, and Culture - French
2008Alynna LyonPolitical Science
2008Jill McGaughyPsychology
2008Mary RhielLanguages, Literatures, and Culture - German
2007Michael AnnicchiaricoMusic
2007Stephen BrunetLanguages, Literatures, and Cultures – Classics
2007Joseph OnoskoEducation
2006John ChastonLanguages, Literatures, and Cultures – Spanish
2006Elizabeth FinkelEducation
2006James KrasnerEnglish
2005Lisa MillerEnglish
2005R. Scott SmithLanguages, Literatures and Cultures – Classics
2005Cynthia Van ZandtHistory
2004Nicholas SmithPhilosophy
2004John KirkpatrickSociology
2004Piero GarofaloLanguages, Literatures, and Cultures – Italian
2003Gregory McMahonHistory
2003Stephen TrzaskomaLLC- Classics
2003Ruth Wharton-McDonaldEducation
2002Robert DruganPsychology
2002Lori HopkinsLLC-Spanish
2002Mara WitzlingArts and Women’s Studies
2001Ann LorangerEducation
2001Patricia SullivanEnglish
2001Deborah WinslowAnthropology
2000Benjamin C. BrownSociology
2000Douglas LanierEnglish
2000Peter UrquhartMusic
1999Amy ChartoffCommunication
1999Kurk DorseyHistory
1999Richard KushnerPsychology
1998Jane HarriganJournalism
1998Georgia KernsEducation
1998Kathleen WilsonMusic
1997Joan W. ChurchillTheatre and Dance
1997Todd A. DeMitchellEducation
1997Lisa Watt MacFarlaneEnglish
1996Gilbert B. DavenportTheatre and Dance
1996Mari Boor TonnCommunication
1996Michael K. FerberEnglish
1995Sally WardSociology
1995John LannamanCommunication
1995Jane A. HansenEducation
1994James M. FarrellCommunication
1994Cathy A. FriersonHistory
1994Aline M. KuntzPolitical Science
1993Mekeel McBrideEnglish
1993Edward J. O'BrienPsychology
1993Thomas H. SchramEducation
1992Margot ClarkArts
1992Maria C. PanteliaSpanish and Classics
1992Rebecca M. WarnerPsychology
1991Kenneth FuldPsychology
1991Shiela McNameeCommunication
1991Philip L. NicoloffEnglish

College of Life Sciences and Agriculture

2014Michelle FleetwoodMolecular, Cellular and Biomedical
2013Joyce StoneMolecular, Cellular and Biomedical
2012Anthony R. TagliaferroMolecular, Cellular and Biomedical
2011Michelle ScottBiological Sciences
2010Jesse MorrellMolecular, Cellular and Biomedical
2009Jessica BolkerBiological Sciences
2008William MautzNatural Resources
2007James ByersZoology
2005Thomas D. LeeNatural Resources
2004Frank RogersMicrobiology
2003Ruth ReillyAnimal and Nutritional Sciences
2002Andrew LaudanoBiochemistry
2001James HaneyZoology
2000Kim BabbittNatural Resources
1999George EstesPlant Biology
1998Stacia SowerBiochemistry and Molecular Biology
1997William A. CondonAnimal and Nutritional Sciences
1996Edward K. TillinghastZoology
1995Thomas L. FoxallAnimal and Nutritional Sciences
1994Arthur C. BorrorZoology
1993Charles W. WalkerZoology
1992Peter J. PekinsNatural Resources
1991Christine EvansNatural Resources

UNH Manchester

2014John CerulloHistory
2013Melinda Negron-GonzalesPolitics and Society
2012Kelly KilcreaseBusiness Program
2011Thomas D. BirchEconomics
2010Lorraine DoucetBiology
2009Susanne F. PatersonEnglish Program
2008Stephen R. PughBiology
2007Anthony TenczarCommunication Arts
2006John E. SparrowPsychology
2005Jack McCarthyBusiness
2004Barbara JagoCommunication Arts
2003Gary GoldsteinPsychology
2002Roberta KieronskiMathematics
2001Susanne PatersonEnglish Program
2000John NiesseChemistry Degree Program
1999Susan WalshEnglish
1998Robert MacieskiHistory
1997Jeffrey F. KlenoticCommunication
1996John E. SparrowPsychology
1995Deborah BrownEnglish
1994Gail RondeauEnglish
1993Cinthia GannettEnglish
1992Lewis KnightMathematics
1991John J. CerulloHistory

Thompson School of Applied Science

2014Andrew ConroyApplied Animal Science
2013Steve TuttleApplied Business Management
2012John HartHorticultural Technology
2011Andrew ConroyApplied Animal Science
2010Rene GingrasHorticultural Technology
2009Jerilee ZezulaApplied Animal Science
2008Timothy BarrettoCommunity Leadership
2007Charles CaramihalisFood Service Management Program
2006Thomas MarchAgricultural Mechanization
2005Matthew C. ChagnonForest Technology
2004John C. BozakForest Technology
2003Dwight BarneyApplied Animal Science
2002Charles CaramihalisThompson School
2001Donald QuigleyForestry Technology
2000Matthew ChagnonForest Technology
1999James GoodberryMathematics
1998Guy PettyCivil Technology
1997Matthew ChagnonForestry
1996William H. ScottApplied Business Management
1995Andrew B. ConroyApplied Animal Science
1994James C. GoodberryMathematics
1993Rene J. GingrasHorticultural Technology
1992M. Katharine HansonSocial Science
1991Dana M. Samson 

Peter T. Paul College of Business and Ecomics

2014Bruce Pfeiffer Marketing
2013Goksel Yalcinkaya Marketing

Whitemore School of Business and Economics

2012Kholokile L. GwebuDecision Sciences
2011William JohnsonAccounting and Finance
2010Stephen CicconeAccounting and Finance
2009Brian BoltonAccounting and Finance
2008Emily XuAccounting and Finance
2007Udo SchlentrichHospitality Management
2006Bruce ElmslieEconomics
2005Ludwig BstielerMarketing
2004John Becker BleaseAccounting and Finance
2003Afshad IraniAccounting and Finance
2002Dan ReidDecision Sciences
2001Richard EnglandEconomics
2000Karen ConwayEconomics
1999Carole BarnettManagement
1998Roger GrindeDecision Sciences
1997Edward S. O’NealFinance
1996Rita WeathersbyManagement
1995A. R. VenkatachalamDecision Sciences
1994Michael J. MerendaManagement
1993William E. Wetzel, Jr.Accounting and Finance
1992Ahmad EtebariAccounting and Finance
1991Linda G. SpragueDecision Sciences